Obecný úrad Ochtiná
Ochtiná 52
049 35 Ochtiná
IČO: 00 328 600
Úradné hodiny
Pondelok - Piatok 8 00 - 15 30 hod.
Ochtiná patrila pod administratívu Ostrihomského arcibiskupstva, ktoré z rozhodnutia pápeža zriadil uhorský kráľ Štefan I. koncom roku 1000. Ochtinský kostolík postavený na návrší, duchovne zaopatroval viaceré banícke osady v okolí. Zasvätili ho sv. Mikulášovi, ktorý sa stal zároveň aj patrónom obce. Pôvodný neskororománsky kostolík tu stál už v prvej polovici 13. storočia. V poslednej tretine 14. storočia nechali vnútro kostola dekorovať nástennými maľbami – freskami. Sú dielom neznámeho, pravdepodobne vandrovného majstra – vaganta, ktorý prišiel z Talianska a bol silne ovplyvnený byzantským umením.
Jestvovanie cirkevného zboru od samého počiatku záviselo od ustálených príjmov, z ktorých sa financovala údržba a zveľaďovanie cirkevných objektov, plat kňaza a učiteľa, lebo od štátu nemali žiadne zabezpečenie. Najväčší príjem ochtinského zboru plynul z kostolných oráčin a lúk, ktoré mal od nepamäti vo vlastníctve. Vlastníci pôdy a nájomcovia cirkevných pozemkov boli povinní každoročne odovzdávať dežmu, čo bola vlastne desiata časť úrody. Mohli ju odovzdávať aj formou vosku alebo platbou v hotovosti. Ochtinský cirkevný zbor mal pozemky aj v chotári Slavošoviec a Čiernej Lehoty. Po zrušení poddanstva v roku 1848 vyšiel krajinský zákon, ktorým sa zrušila dežma. Cirkevný zbor musel príjmy z dežmy nahradiť inými povinnými platbami. Od vtedy každá rodina platila ročné od „postelí“ v dome. Od jednej postele sa platilo 1 fl. (zlatka). Časť príjmov tvorili platby od remeselníkov a majiteľov dielni. Hamor pod Durbravou platil 4,30 fl. ročne a papierne Karola Gyurkyho v prvých rokoch 2,10 fl. a ďalších 10,80 fl. Obec platila zboru za prenájom pastierne, ktorá stála na cirkevnom pozemku. Baníci a želiari mali povinný ročný poplatok 0,50 fl., míliari 0,75 fl. Dôležitým pre široké okolie bolo pôsobenie kňaza Ladislava Bohuslava Bartholomaeidesa (1783 – 1825). Svoj život zasvätil cirkvi, bol „rozhodcom“ pre spory obyvateľov, šíriteľ osvety, vzdelanosti, historik.
V prípade záujmu o prehliadku Ochtinského evanjelického kostola volajte na číslo: 0905 874 096.
Adresa
Obecný úrad Ochtiná
Ochtiná 52
049 35 Ochtiná
IČO: 00 328 600
Sekretariát
Tel.: 058 / 788 26 70
Starosta obce: 0905 576 994
Email: obec@obecochtina.sk
Skvostná, pôvodne románsko-gotická stavba, je dnes v ostrom kontraste s chudobnejším okolím, kedysi bohatej a slávnej baníckej obce Ochtiná. Jednoloďová stredoveká stavba s polygonálnym presbytériom nesie prvky románskeho, gotického aj barokového slohu s výtvarne dokonalými a hodnotnými freskami v interiéri zo 14. storočia.